100. Rocznica urodzin św. Jana Pawła II Wielkiego

18 maja mija 100 lat od narodzin Karola Wojtyły, dziś św. Jana Pawła II. Przyszedł na świat w 1920 roku, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. Jak sam wspominał, nosił „w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem”.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim, co do długości w dziejach Kościoła.

Chrzest święty Karol Wojtyła otrzymał 20 czerwca 1920 roku w kościele parafialnym pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z rąk ks. Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Rodzice nadali mu imię Karol, na cześć ostatniego cesarza Austrii, Karola Habsburga. Jego matką chrzestną była Maria Wiadrowska, siostra matki, zaś ojcem chrzestnym szwagier matki Józef Kuczmierczyk.

Papież miał świadomość, że dar życia zawdzięcza nie tylko Bogu i swoim rodzicom Emilii i Karolowi, ale także tym, którzy w 1920 roku stanęli do walki o wolną Polskę. Świadectwem tego są jego słowa wypowiedziane w czasie siódmej pielgrzymki do ojczyzny, 13 czerwca 1999 roku na cmentarzu poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku w Radzyminie.

Jan Paweł II odbył 104 podróże apostolskie przemierzając cały świat i głosząc Ewangelię. Odwiedził 129 narodów. Napisał 14 encyklik, w których w nowy sposób ukazywał wiarę Kościoła i jego ludzkie nauczanie, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich i 31 Motu Proprio.

W czasie 26 lat pontyfikatu zwołał 9 konsystorzy, mianował ok. 240 kardynałów, w tym 5 Polaków i 2,5 tys. biskupów; wyświęcił ponad 2 tys. księży; beatyfikował 1338 osób, a 482 kanonizował.

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Beatyfikowany został 1 maja 2011 roku przez papieża Benedykta XVI. Od tego momentu jego kult stał się dozwolony w Rzymie i w Polsce. W 2013 roku papież Franciszek uznał cud uzdrowienie Kostarykanki Floribeth Mora Diaz za wstawiennictwem Jana Pawła II. Kanonizacja odbył się 27 maja 2014 w Rzymie.

W dzień papieskiego jubileuszu 18 maja, o godz. 17 w sanktuarium św. Jana Pawła II rozpocznie się msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, transmitowana przez TVP3. Po niej o godz. 18.05 TVP1 wyemituje koncert „Santo Subito – prorok naszych czasów”. Natomiast o godz. 20 słowo do Polaków skieruje papież Franciszek. Jego przesłanie będzie emitowane w TVP1 i w innych mediach oraz na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej.

W Warszawie 18 maja, kard. Nycz odprawi mszę św. dla społeczności Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia nazywanej „żywym pomnikiem św. Jana Pawła II”. Eucharystia rozpocznie się o godz. 20.30 w kaplicy Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego na Bielanach. Z kolei o godz. 18. bp Romuald Kamiński będzie przewodniczył mszy św. w budującym się w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II. Liturgia zwieńczy dziewięciomiesięczną nowennę narodową za wstawiennictwem papieża. Do parafii przysłano ponad 5 tys. intencji z kraju i ze świata.

18 maja ruszy oficjalnie portal JP2online, czyli stworzona przez Centrum Myśli Jana Pawła II wyszukiwarka materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II. Zostanie także uruchomiony serwis internetowy Telewizji Polskiej www.jp2.tvp.pl, na którym można znaleźć m.in. archiwalne nagrania ze wszystkich pielgrzymek papieża do Polski.

Od roku prowadzona jest też ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie”, która zbiera podejmowane w hołdzie „Papieżowi Polakowi” dzieła charytatywne, modlitewne, edukacyjne i kulturalne

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!