Aktualności

Ryszard Legutko dla "Polskiego Radia"

09 lutego 2017 r.

Europoseł PiS przekonywał w "Sygnałach dnia", że niemiecka kanclerz obawia się "apetytów centralistycznych", "nurtu federalistycznego" w Europie.

Ryszard Legutko mówił w radiowej Jedynce o wtorkowej wizycie niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w Polsce. Podkreślił, że w czasie jej rozmowy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, podczas której był obecny, podejmowano temat przyszłości UE, ale nie omawiano tematu Europy dwóch prędkości.
merkel szydło 1200 pap.jpg
Kanclerz Niemiec w Polsce o przyszłości UE i współpracy transatlantyckiej

- Jeśli Francja jest podzielona na pół odnośnie stosunku do UE, to zrobienie jeszcze bardziej scentralizowanego klubu, to jak wkładanie do niego wozu pełnego dynamitu – przekonywał Ryszard Legutko.

Europoseł PiS powiedział, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE pociągnie za sobą zmiany traktatowe. – Pani kanclerz wyraziła obawę, że szerokie otwarcie traktatów może doprowadzić do pojawienia się różnych sprzecznych tendencji, na tyle sprzecznych, że nie będzie się dało ich pogodzić – zaznaczył. Dodał, że z jej słów odniósł wrażenie, że obawia się ona "apetytów centralistycznych", "nurtu federalistycznego" w Europie, które, gdy traktaty zostaną otwarte, bardzo się zaktywizują.

Ryszard Legutko mówił też o ewentualnym poparciu polskiego rządu dla drugiej kadencji Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej.